Chakra/pl

From Chakra | Wiki
Jump to: navigation, search
Chakra-gradient.png

Chakra/pl

Chakra GNU / Linux to darmowa, przyjazna dla użytkownika i bardzo silna dystrybucja, wywodząca się z Arch Linux, opierająca się na pół-płynnym modelu wydań, skupiona w Software Compilation tworzona dla każdego kto uwielbia KDE. Jej repozytoria są pełne binarnych pakietów aplikacji KDE, Qt oraz konsolowych, jest również Systemu paczek Bundle dla innych aplikacji. Rozwój skupia się na zaoferowania najlepszy doświadczeń w korzystaniu z KDE.

Historia

Chakra zrodziła się w internecie, w małym, zacienionym kącie w sieci Freenode, gdzie deweloperzy KDEmod spotkali się pewnego dnia i postanowili stworzyć niesamowite małe LiveCD oparte na Arch Linux . Oczywiście tych celów należy podkreślić, że było trochę więcej, a wkrótce po pierwszych myślach i dyskusjach zaczęliśmy pisać plany, harmonogramy i oczywiście rozwijać, jak nie jutro, nie zapominając o zabawie i utrzymaniu luźnej atmosfery. Chakra GNU / Linux jest naszym dzieckiem. Wiele wysiłków, czasu i niezliczone godziny pisania kodu i takie tam testy zostały przeprowadzone tak dogłębnie uświadomiły nas, że to dopiero początek ...

Cele

Celem Chakra GNU / Linux jest dostarczenie systemu operacyjnego dla komputerów osobistych, który jest łatwy w użyciu, ale wciąż w pełni funkcjonalny, szybki, jasny i przejrzysty zgodnie z zasadą KISS .

W dłuższej perspektywie, chcemy zbudować system operacyjny oparty na Arch Linux, który spełnia większość wymagań użytkowników desktopów dzisiaj, jak łatwa instalacja oprogramowania, graficzna administracja systemu , konfiguracja zarządzania energią w urządzeniach przenośnych lub udostępnianie połączenia internetowego. By lepiej spełniać ten cel, słuchamy opinii i uwag użytkowników, którzy zgłaszają błędy, wysyłają propozycje nowych funkcji, pokazują co poprawić, i oczywiście uczestniczą w rozwoju.


Choć może to brzmieć jak dystrybucja GNU / Linux dla początkujących, to nie jest to nasza podstawowa grupa docelowa, a przynajmniej nie na razie. Chakra GNU / Linux jest dla ludzi i techniczny właściwe użytkowników GNU / Linuksa z pasją KDE, KISS i rzeczy takich, którzy nie boją się pobrudzić swoich rąk, ale chcą stworzyć system używając pulpitu szybko i łatwo.

Wolność

"Free software (Wolne oprogramowanie) to kwestia wolność a nie tylko ceny. Chakra GNU/Linux oraz wszystkie elementy oprogramowania i skryptów są wolny oprogramowaniem, jak wolność słowa nie jak "darmowe piwo".Jesteśmy dumni z tworzonego przez nas wolnego oprogramowania. ponieważ ma to znaczenie. Jednakże, aby zaoferować naszym użytkownikom jak najlepsze doświadczenia niekiedy naginamy własne zasady w przypadku pakietów sterowników i oprogramowania, jeśli nie realną alternatywą jest dostępna.Wierzymy również w wybór, całe własnościowe oprogramowanie może zostać wyłączone na starcie systemu lub podczas instalacji.

Zalety

Chakra dostarcza łatwy w użyciu graficzny instalator Tribe, który pozwala szybko zainstalować w pełni sprawne środowisko KDE, dla każdej z architektur i686 i x86_64. Chakra jest prosta, elastyczna i bardzo uniksopodobna. Gdyż skupia się na oprogramowaniu KDE i na jego użytkownikach, a nie stara się zapewnić każdej aplikacji na świecie, zapewnia swoim użytkownikom aplikacje jakie chcą, tak szybko jak to możliwe, doskonałą stabilność i funkcjonalne bogactwo.

To wszystko tworzy Chakra jako dystrybucja KDE z definicji, a może jedna z najlepszych.

Pół-płynny model wydań

Od początku cała idea Chakra opiera się na pomyśle "pół-płynnych wydań", jest to ciągły model wydań z stabilną podstawą. Oznacza to że pakiety podstawowę nie zmieniają się do czasu nowego wydania KDE i są aktualizowane zgodnie z ciągłym modelem wydań, kiedy stają się tylko stabilne, a zależności są aktualizowane tylko zachodzi taka potrzeba lub możliwość.

System paczek Bundle

Są to aplikacje nie dołączone do repozytoriów Chakra, które mogą zostać uruchomione dzięki systemowi paczek bundle, tworzonych przez deweloperów Chakra lub jej społeczność. System paczek Chakra bundle jest czymś pomiędzy pomysłem paczek w Mac OS X a pakietów z zależnościami. To oznacza że paczki są automatycznie montującymi się systemami plików zawierającymi wszystkie niezbędne pliki do uruchomienia aplikacji, które nie są w repozytoria oraz instalującymi te które są potrzebne a są w repozytoriach.System paczek bundle zapisuje ustawienia użytkownika w paczce, dzięki czemu katalog domowy użytkownika nie jest zaśmiecany.


Dialog-information.png

The English version has changed

There has been changes in the English of this page or section. This translation's content should be updated according to that update. See changes. This template should be translated too.